Warunki legalnego przewozu odpadów

Ostatnich kilka lat spędziłem, pracując w zakładzie przetwarzania odpadów niebezpiecznych w północnych Niemczech. Była to trudna i brudna praca, jednak bardzo dobrze płatna. Kiedy w Europie zaczęła się rozwijać pandemia, przyjechałem do Polski, żeby zobaczyć się z rodziną, zanim zostaną zamknięte granice. Miałem wpaść na kilka dni, a ostatecznie wróciłem na stałe.

Międzynarodowy transport odpadów

niemcy - legalny transport odpadówStało się tak, za sprawą pięknej kobiety, która skradła mi serce. Byłem zadowolony z podjętej decyzji, jednak pojawił się problem z pracą. Nie mogłem znaleźć zatrudnienia z satysfakcjonującym mnie wynagrodzeniem. Postanowiłem więc, za zaoszczędzone pieniądze, założyć własną firmę, przewożącą odpady niebezpieczne. Oczywiście, chciałem wykorzystać zdobyte doświadczenie i wybrałem na kraj, z którego będę wywozić odpady niemcy – legalny transport odpadów na terenie tego kraju wymagał jednak złożenia wniosku do Urzędu Federalnego Sprawiedliwości. Do wniosku należy dołączyć szereg dokumentów, takich jak: licencja unijna, zgłoszenie o prowadzeniu działalności gospodarczej oraz dowody posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, w zakresie pojazdów mechanicznych i oddzielnie, o odpowiedzialności cywilnej w związku ze środowiskiem naturalnym. Jednak to jest dopiero początek, wymaganej papierologii. Przewożąc odpady po drogach publicznych, trzeba dołączyć także wykaz numerów rejestracyjnych, posiadanych pojazdów mechanicznych, wykorzystywanych w transporcie. Wymagane jest także przedstawienie dokumentu o niekaralności oraz informacja z centralnego rejestru działalności gospodarczej. W moim przypadku, musiałem nawet podać dowód prowadzenia praktycznej działalności, czyli poświadczyć, że posiadam fachową wiedzę, zdobytą w ciągu przynajmniej dwuletniego stażu pracy. Wszystkie te dokumenty, lub ich kopie, należy dostarczyć w języku niemieckim. Załatwianie wszystkich powyższych dokumentów, jest bardzo kosztowne.

Wymaga ono także poświęcenia dużej ilości czasu, na wizyty w urzędach. Dlatego, pomimo spędzenia kilku lat w Niemczech i znajomości niemieckiego języka oraz prawa, wolałem zlecić załatwienie formalności firmie, które działa na polskim rynku od lat. Specjaliści, dzięki wieloletniemu doświadczeniu, uzyskali dla mnie wszystkie niezbędne dokumenty w bardzo krótkim czasie.