W jakim celu wykorzystuje się przewierty?

Na przestrzeni ostatnich lat bardzo mocno zmieniło się podejście do kwestii naprawy instalacji. Wielu kierowców narzekało bowiem na związane z naprawą tych instalacji utrudnienia w ruchu drogowym. Dlatego też, w większości wypadków stosowane są bez wykopowe metody ich naprawy.

Zalety przewiertów HDD

podziemne przewierty hddNa przestrzeni ostatnich kilkunastu lat ponad połowa wykonywanych prac drogowych związana była z naprawa czy też budową instalacji podziemnych. Aby to zmienić, w obecnych czasach wykorzystywane są głownie bezwykopowe metody ich naprawy, takie jak podziemne przewierty hdd. Wszystko dlatego, że wielu kierowców narzekało na poważne utrudnienia w ruchu, generowane właśnie przez naprawę rurociągów. Tymczasem dobrze wykonany przewiert HDD umożliwia naprawę tych instalacji bez generowania jakichkolwiek utrudnień. Wszystko dlatego, że metoda ta polega na wykonaniu tunelu ale nie biegnącego z góry na dół, ale horyzontalnie, pod powierzchnią jezdni. Dzięki temu ruch na danym szlaku komunikacyjnym może być kontynuowany, mimo wykonywanego pod nim remontu instalacji. Oczywiście, taka metoda naprawy wymaga odpowiedniego doświadczenia, wielu przygotowań oraz użycia bardzo profesjonalnego sprzętu. Zazwyczaj przewierty sa wykonywane z użyciem specjalnego urządzenia wiertniczego, nazywanego wiertnicą. Jest to zwarta konstrukcja, która może osiągać bardzo duże rozmiary, ze względu na konieczność bezpiecznego transportu tego sprzętu. Ważnym elementem tego sprzętu jest tak zwana laweta wiertnica, która umożliwia skierowanie wiertła pod odpowiednim katem do wykonania przewiertu. Jeżeli badania geologiczne wykażą że warunki terenowe w miejscu wykonania remontu instalacji sa bardzo niekorzystne, konieczne może być użycie wiertnicy wyposażonej w mechanizm udarowy. Ogólnie jednak bardzo ważne jest, aby dopasować typ i rozmiar wiertnicy do konkretnego remontu. Inny jej typ będzie potrzebny do budowy nowego rurociągu, inny do jego przebudowy, a  inny do naprawy. Do tego trzeba oczywiście brać pod uwagę warunki terenowe w miejscu wykonania przewiertu.

Prace związane z remontem lub przebudową rurociągu mogą być bardzo uciążliwe. Dlatego też należy zrobić wszystko, aby wykonanie tych rac sobie maksymalnie ułatwić. W tym celu zamiast tworzenia wykopu, warto skorzystać z bez wykopowych metod naprawy i przebudowy.