W jakim celu stosuje się rozrzutnik na polu?

Maszyna służąca do rozrzucania nawozu po polu jest bardzo praktyczna i powszechnie używana w rolnictwie. Skrzynia rozrzutnika jest bardzo solidna i pokryta powłoka antykorozyjną. Grubość blachy, z której zbudowana jest skrzynia może sięgać nawet 8 mm, jednak należy pamiętać, że im grubsza blacha, tym mniejsza ładowność urządzenia.

Czym są rozrzutniki do obornika?

niedrogi rozrzutnik do obornika dwuosiowyJedną z popularniejszych maszyn rolniczych jest rozrzutnik do obornika, który nazywany jest również roztrząsaczem. Zazwyczaj występuje w wersji jedno lub dwuosiowej. Wyglądem przypomina nieco przyczepę, jednak na jej końcu znajdują się noże, które rozdrabniają obornik, a następnie dzięki zamontowanemu mechanizmowi obornik zostaje rozrzucany po polu. Niedrogi rozrzutnik do obornika dwuosiowy jest opcją starszej generacji, ponieważ obecnie rosnącą popularnością cieszą się rozrzutniki jednoosiowy. W układzie dwuosiowym jest większa stabilność podczas jazdy, za sprawą resorowanych układów tandemowych. Jeśli chce się korzystać z rozrzutnika w innych celach, to warto zdecydować się na układ dwuosiowy, ponieważ ma mniejsze koła. Rozrzutniki jednoosiowe zazwyczaj nie maja amortyzacji kół, a ich koła są znacznie większe, więc zastosowanie rozrzutnika jest ograniczone. Na rynku dostępne są rozrzutniki z wyrzutem tylnym, przednim oraz bocznym. Maszyny tego typu mają również zastosowanie w leśnictwie oraz budownictwie. Poza rozrzucaniem obornika, dzięki maszynie można roztrząsać również torf czy świeżą masę roślinną. Możliwe jest przerobienie skrzyni tak, aby służyła jako przyczepa. W tym celu należy zdemontować adapter i zamontować burtę. Dzięki takiej możliwości jest to bardzo praktyczne i wielofunkcyjne urządzenie. Dzięki niemu praca rolników na polu jest znacznie wydajniejsza oraz szybsza. Urządzenie to jest powszechnie stosowane w gospodarstwach rolnych. Niegdyś coś na wzór rozrzutnika było ciągnięte przez konie, obecnie jest przymocowane do ciągnika rolniczego.

Obecnie wszelkie prace w polu są znacznie łatwiejsze, dzięki zastosowaniu praktycznych maszyn rolniczych, które usprawniają pracę lub całkowicie wyręczają rolników. Rozrzutnik do obornika jest prostą maszyną rolniczą, której części są tanie i łatwo dostępne. Spełnia on ważą rolę w procesie nawożenia pola.