Sposoby na cięcie róż pnących

Ozdobą każdego ogrodu są niezaprzeczanie kwiaty. Wybór kwiatów ogrodowych jest bardzo duży. Wśród nich możemy wyróżnić rośliny, które sadzimy na rabatach, albo takie, które są eleganckimi pnączami, które obficie kwitną i sprawiają, że ogród staje się o wiele bardziej kolorowy. Warto jest w związku z tym sprawdzić, jakie typy oraz rodzaje roślin posiadamy w naszym ogrodzie. Pozwoli nam to na wybór optymalnych metod ich pielęgnacji.

Jak ciąć róże pnące?

proste cięcie róż pnącychBardzo popularnym i zarazem eleganckim typem roślin, które możemy spotkać w dużej ilości ogrodów są róże pnące. Bardzo często dostępne są w różnych odmianach, co sprawia, że ich gama kolorystyczna jest również bardzo urozmaicona. Z tego też względu warto jest posiadać w swoim ogrodzie co najmniej jeden tego typu krzaczek. Sprawi to, że nasz ogród będzie wyglądał bardzo kolorowo od wczesnego lata do późnej jesieni. Posiadając w swoim ogrodzie krzaczki róż pnących warto jest zwrócić uwagę na konieczność wykonywania ich cięcia. Jeśli chodzi o proste cięcie róż pnących powinno ono odbywać się zarówno wczesną wiosną, jak również wczesną jesienią. Cięcie wiosną ma na celu usunięcie przemarzniętych pędów rośliny, a także tych ,które uległy uszkodzeniu w okresie zimy. Uszkodzenie pędów róż może nastąpić na skutek silnych wiatrów, albo śniegu, który pod wpływem swojego ciężaru może je nawet połamać. Oprócz tego cięcie wykonywane wiosną powoduje, że roślina wypuszcza znacznie więcej młodych pędów, na których pojawiają się kwiaty. Innym rodzajem cięcia róż jest cięcie wykonywane jesienią. Ma ono na celu usunięcie pędów, które powodują zbytnie zagęszczenie rośliny. Krzew różany, który jest nadmiernie zagęszczony może po jakimś czasie stać się siedliskiem różnego rodzaju chorób. Na ogół na takim krzewie występują choroby grzybowe. W przypadku infekcji krzewu konieczne jest usunięcie chorych pędów. Niekiedy może to być znaczna ilość całej rośliny.

Z tego też powodu wykonuje się cięcia pędów. Warto jednak pamiętać, aby dokonywać tego w suchy, bezdeszczowy dzień. Wtedy będziemy mieli pewność, że woda nie dostanie się do odsłoniętych ran powstałych po cięciu. Przedostanie się tam wody może skutkować pojawieniem się różnego rodzaju chorób grzybowych. Z tego też powodu konieczne będzie usunięcie zainfekowanych pędów.