Sportowy pistolet na CO2

Wiatrówki były używane od dziesiątek lat, i z biegiem czasu zmieniały się wraz z postępem technologii i lepszymi rozwiązaniami technicznymi, pozwalającymi na tworzenie dokładnych replik broni palnej do strzelania rekreacyjnego. Mimo iż znaczna część długich wiatrówek w dalszym ciągu używała mocnej sprężyny jako siły napędowej dla amunicji, mniejsze odmiany były już wyposażane w napęd na CO2, umożliwiający osiągnięcie znacznie lepszych wyników strzału.

Nowoczesne sportowe pistolety wiatrowe

pistolet wiatrówkaŚrut używany do strzelania rekreacyjnego był stosunkowo ciężki, więc nawet najlepsze modele pistoletów sprężynowych często nie dawały satysfakcjonujących efektów, nawet w trakcie rekreacyjnego strzelania na bliskie dystanse. Sprężony dwutlenek węgla, który był obecnie stosowany niemal we wszystkich modelach pistoletów wiatrowych, umożliwiał natomiast celne oddawanie strzałów nawet ze śrutu ołowianego ważącego 1 gram na średnich dystansach. Taki system napędowy powodował również powstawanie siły odrzutowej, a z racji wagi, umożliwiał na jeszcze lepsze upodobnienie pistoletu wiatrowego do pierwowzoru palnego. Niemal każdy nowoczesny pistolet wiatrówka wzorowany był na już istniejącym modelu broni palnej, choć zdarzało się iż w sprzedaży pojawiały się całkiem nowe, oryginalne konstrukcje, posiadające często wygląd niczym z filmu fantastycznego, i będące dość rozpoznawalnymi i odróżnialnymi od faktycznej broni palnej. Pistolety wiatrowe, zwłaszcza egzemplarze o dużych prędkościach wylotowych, coraz częściej były stosowane w konkurencjach sportowych, w których do tej pory wykorzystywano wyłącznie długie wiatrówki sprężynowe. Z racji ich budowy, często umożliwiały dołączanie wszystkich akcesoriów które były przeznaczone do oryginalnego modelu palnego, jak również pozwalały na montaż uniwersalnych prowadnic do szyn montażowych.

Jedną z zalet pistoletów wiatrowych, często wspominaną przez użytkowników, była ich bardzo niska cena w porównaniu do kosztów broni palnej. Osoby chcące zająć się strzelectwem rekreacyjnie, lub uczestniczyć w sportach strzeleckich, bardzo często preferowały więc zakup pistoletu wiatrowego nad próbami zdobycia pozwolenia na broń palną i pokryciem wszelkich kosztów, jakie wiązały się z jej posiadaniem i użytkowaniem.