Skuteczna terapia uzależnień

Żyjemy w czasach, gdzie dostęp do wszelkich używek jest  powszechny. Zaczynając od kawy i herbaty, a kończąc na alkoholu i twardych narkotykach. Szczególnie groźne jest stosowanie tych ostatnich środków, gdyż silnie uzależniają.

Jakie są rodzaje terapii uzależnień?

terapia uzależnień NFZWiększość osób nadużywających jakiś środek nie zdaje sobie sprawy, że jest uzależniona, dlatego też skutki są tak poważne. Bez względu czy dana osoba pali papierosy, pije alkohol, zażywa narkotyki czy nadużywa leków, to może ją to w konsekwencji doprowadzić do ciężkich chorób fizycznych lub psychicznych albo nawet do śmierci. Dlatego też tak ważna jest profesjonalna pomoc, którą może być terapia uzależnień NFZ organizowana w wielu specjalistycznych ośrodkach w całym kraju. Są one przeważnie podzielone ze względu na problem jako ma dana osoba, czyli dla narkomanów, alkoholików czy lekomanów. Wszystkie terapie są prowadzone przez lekarzy i specjalistów z dziedziny psychologi, którzy pomagają pacjentom w rzuceniu nałogu, oczyszczenia organizmu z toksyn czy nauczeniu się żyć na nowo. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nie można nikogo zmusić do wzięcia udziału w takiej terapii, ponieważ musi ona wyrazić na to zgodę, chyba że jest na nią sądownie kierowana. Terapie refundowane z Narodowego Funduszu Zdrowia są dostępne dla osób, które są obietę płatnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Mogą one być prowadzone w formie otwartych zajęć organizowanych w określonym terminie lub w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień skąd nie może wyjść pacjent w trakcie leczenia.

Często takie terapie są jedyną szansą na skuteczne pokonanie uzależnienia, które niszczy nie tylko samego pacjenta, ale także całą jego rodzinę. Dlatego też w niektórych ośrodkach prowadzone są terapie dla współuzależnionych.