Skuteczna izolacja rurociągów

Termoizolacja budynku ma kluczowe znaczenie w wysokości późniejszych nakładów na użytkowanie budynku, a w szczególności na jego ogrzewanie. W niewystarczająco ocieplonym domu rachunki za jego ogrzanie w sezonie zimowym mogą okazać się przytłaczające, a komfort cieplny w dalszym ciągu nie będzie nas zadowalał. Aby jednak zmaksymalizować oszczędności na użytkowaniu budynku warto działać wielotorowo.

Funkcje izolacji rurociągów

sprawdzona izolacja termiczna rurUtrata ciepła z domu jest głównym powodem wysokich nakładów na jego ogrzewanie. Jeśli izolacja budynku nie jest wystarczająca, nawet pomimo sprawnie działającej instalacji grzewczej w domu może być nieprzyjemniej chłodno. Warto zatem zainwestować w solidne ocieplenie murów, fundamentu i dachu. Nie mniej ważna w trosce o niewysokie koszty użytkowania domu jest sprawdzona izolacja termiczna rur. Choć nie stanowi ona dużej inwestycji i jest raczej prosta w wykonaniu, bardzo często jest pomijana na etapie wykończenia, co niestety odbija się później na sprawnym działaniu instalacji poprowadzonych w budynku. Najważniejsza wydaje się być sprawdzona izolacja termiczna rur centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Jej zadaniem jest zapobieganie wychładzaniu się czynnika płynącego w rurociągach (wody) na drodze od pieca do grzejnika, oraz od pieca co miejsca poboru wody (kranu, wanny). Jeśli temperatura wody opuszczającej kocioł nie zmieni się na całej swojej drodze, instalacja stanie się znacznie bardziej wydajna i tańsza w użytkowaniu. Odpowiedniej izolacji wymagają jednak nie tylko instalacje grzewcze ale i chłodnicze oraz klimatyzacyjne. Tam jednak głównym zadaniem otuliny rur jest zapobieganie skraplaniu się pary wodnej, do którego dochodzi bardzo często na skutek różnicy temperatur. Nawet niewielkie ilości skraplającej się wody w dłuższej perspektywie czasu mogą stanowić poważny problem z wilgocią pojawiającą się na ścianach.

Izolacja instalacji spełnia kilka różnych funkcji, z których podstawową jest utrzymanie zadanej temperatury czynnika znajdującego się w rurach. Otulina może jednak służyć dodatkowo jako ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi, zabezpieczenie przed korozją, a nawet może stanowić osłonę chroniącą przed poparzeniem, jeśli rury z gorącą wodą znajdują się na zewnątrz ściany.