Składowanie rowerów w miejscach publicznych

Przejażdżka rowerem po mieście wydaje się być przyjemnym sposobem lokomocji. Rowerem dojedziemy praktycznie do każdego punktu w mieście, a nawet się przy tym nie zmęczymy. Jeśli ktoś ma problem z pedałowaniem, to może zawsze wybrać także rower elektryczny, na którym w ogóle się nie zmęczymy. Rower pozostawimy w dowolnym miejscu, gdzie nie będzie nikomu przeszkadzał, ale najlepiej jeśli jest to specjalny parking dla rowerów.

Wysokojakościowe piętrowe stojaki na rowery

wysokojakościowy stojak piętrowy na roweryJeśli ktoś miał okazje poruszać się w miastach, które za priorytet postawiły sobie ułatwienie życia kierowcom, to wie jak duże jest to ułatwienie dla osób poruszających się na tym jednośladzie. Ścieżki rowerowe, parkingi i specjalne przejazdy sprawiają, że jazda po takim mieście to naprawdę przyjemność. Gdyby tego wszystkiego nie było rowerzyści musieliby dzielić przestrzeń zarówno z pojazdami spalinowymi jak i pieszymi. To zmniejszyłoby wydajność poruszania się rowerem. Dopiero odpowiednia infrastruktura ją zwiększa. Oprócz ścieżek konieczne są także parkingi wyposażone w takie rozwiązania do składowania roweru jak wysokojakościowy stojak piętrowy na rowery, na którym zmieści się wiele jednośladów. Taki stojak piętrowy posiada zazwyczaj kilka platform do umieszczania na nich rowerów, w sposób tradycyjny, poprzez wkładanie ich do specjalnych uchwyty. Następnie poprzez pokręcenie kolbki lub też, w przypadku stojaków z napędem elektrycznym, poprzez wciśnięcie guzika, platforma jedzie do góry, a zastępuje ją następna, pusta. Gdy chcemy się dostać do naszego roweru to po prostu musimy opuścić odpowiednią platformę. W ten sposób, dzięki takim stojakom oszczędza się miejsce poziome. W miejscach publicznych, gdzie takich rowerów jeździ całe mnóstwo taki stojak jest na wagę złota. Na jednym małym placyku można zmieścić wtedy nawet kilkanaście rowerów.

Odpowiednia infrastruktura rowerowa zachęca do korzystania z jednośladów. Bez niej rowerem jeździ się po mieście co najmniej w warunkach mało wygodnych, żeby nie powiedzieć nawet niebezpiecznych, ze względu na liczne obszary kolizyjne z innymi uczestnikami ruchu. Jeśli jednak wybudujemy ścieżki rowerowe, przejazdy i parkingi, to rower wydaje się być odpowiednim środkiem lokomocji w przypadku zatłoczonego, pełnego korków i spalin miasta.