Rodzaje i zastosowanie rębaków do drzewa

Regularne przycinanie gałęzi drzew i krzewów to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, jakie każdego sezonu wykonujemy w ogrodzie czy sadzie. Zabieg ten stymuluje wzrost roślin, odpowiada za kwitnienie, jak również nadaje roślinom pożądany kształt i formę. Niestety wiąże się także z dużą ilością odpadów organicznych w postaci ściętych gałęzi, pędów, łodyg czy liści. Jak zagospodarować pozostałości po przycinaniu drzew i krzewów?

Wydajny rozdrabniacz do ogrodu i gospodarstwa

wydajny rębak tarczowyDrobne gałązki, liście i pędy możemy użyć w kompostowniku, jednak będzie to zazwyczaj niewielki procent całości. Część z gałęzi możemy zagospodarować na kryjówki dla maleńkich mieszkańców naszego ogrodu, lub stworzyć np. hotel dla owadów. Co z resztą odpadów? Można przerobić je na zrębki, które świetnie sprawdzą się w ściółkowaniu roślin lub posłużą do wysypania atrakcyjnych alejek w naszym ogrodzie. Rozdrabniacz do gałęzi przyda się zatem w niemal każdym ogrodzie. Pytanie dotyczy tylko wyboru konkretnego modelu. Pod względem zasilania rębaki dzielimy na urządzenia elektryczne i spalinowe. Każde z nich mają swoich zwolenników, każde sprawdzą się inaczej na innej przestrzeni. Do niewielkich ogrodów polecane są modele elektryczne, które pracują cicho, są lekkie i łatwe w obsłudze. Jednak ich moc nie jest na tyle duża, aby poradzić sobie z grubymi gałęziami. Do cięższych prac w dużych ogrodach i sadach przyda się rębak spalinowy. Nie jest on ograniczony kablem zasilającym, dzięki czemu można ustawić go w każdym dogodnym miejscu działki. Odznacza się dużą mocą i najczęściej posiada opcję automatycznego wciągania gałęzi, co bardzo usprawnia pracę. Odrębną kategorią rębaków są modele ciągnikowe, czyli takie, które do pracy wymagają ciągnika. Tutaj możemy zdecydować się na wydajny rębak tarczowy, bębnowy lub walcowy, przy czym ten ostatni współpracuje raczej z mniejszymi ciągnikami. Wydajny rębak tarczowy poradzi sobie z gałęziami o średnicy do 12 cm, natomiast model bębnowy rozdrobni nawet pnie drzew do średnicy 16 cm. Tego rodzaju urządzenia sprawdzą się w gospodarstwach rolnych, gdzie ilość odpadów jest naprawdę duża.

Rozdrabniacze ogrodowe mogą mieć szereg ciekawych funkcji, które ułatwią pracę. Podstawą wyposażenia rębaka jest kosz na zrębki, który zadba o porządek w miejscu pracy. Pracę z urządzeniem ułatwi opcja automatycznego wciągania gałęzi oraz bieg wsteczny, który przyda się, jeśli gałąź umieszczona w maszynie okaże się zbyt gruba. Dla bezpieczeństwa użytkowania przyda się także zabezpieczenie przed włączeniem przez osoby niepożądane.