Preparaty uzupełniające do oleju silnikowego

Samochody terenowe zazwyczaj wyposażane są w benzynowe silniki, gdyż takowe są znacznie mocniejsze niż diesle, a tym samym umożliwiają sprawniejsze pokonywanie trudnego terenu. Jazda po offroadzie jest jednak bardzo obciążająca, nawet dla najlepszego silnika samochodowego, więc zużycie jest ciągle bardzo wysokie, a same silniki wymagają ciągłej konserwacji i czyszczenia, by działały całkowicie bezawaryjnie i nie miały spadków mocy.

Preparaty do konserwacji silników samochodowych

dodatek do oleju silnikowego benzynowegoNajlepszym sposobem na zapewnienie długiej, bezawaryjnej pracy silnika jest stosowanie oleju silnikowego, dodawanego do paliwa, w tym wypadku do benzyny. Oleje silnikowe są bowiem preparatami które mogą w znacznym stopniu przyczynić się do usunięcia większości defektów w silnikach benzynowych, zwłaszcza w tak obciążonych jak silniki terenowe. Niektóre oleje przeznaczone są do czyszczenia komory spalania, a tym samym zapobiegania możliwości przedostania się odpadu pospalinowego do pozostałych części silnika. Inne, natomiast, mają za zadanie wzmacniać stal, i minimalizować naturalne jej zmęczenie. Nie wszystkie oleje posiadają jednak identyczne cechy, dlatego bardzo często stosowany jest dodatek do oleju silnikowego benzynowego, jaki uzupełnia możliwości preparatów dosilnikowych. Dodatki te wprowadzane są do baku tak samo jak normalny olej silnikowy, aczkolwiek najbardziej zalecane jest zmieszanie ich z dowolnym rodzajem oleju, w celu uzupełnienia jego działania, a tym samym zwiększenia skuteczności pracy silnika, oraz zabezpieczenia go przed uszkodzeniami. Dodatki zazwyczaj mają jedno działanie, którego nie posiada bazowy olej silnikowy, i mogą być używane do okresowej konserwacji pojazdów które nie wymagają tego konkretnego rodzaju konserwacji na co dzień.

Dodatki do olejów mogą być kupione na każdej stacji benzynowej, aczkolwiek doświadczeni kierowcy, zwłaszcza offroadowi, polecają dodatki uzupełniające produkowane przez profesjonalne firmy motoryzacyjne, które mają zauważalnie lepsze działanie, aczkolwiek nadal przystępne ceny. Dodatki do olejów stosowanych w silnikach benzynowych są zauważalnie silniejsze niż te przeznaczone do silników diesla, i są zawsze dokładnie oznaczone, tak iż nie sposób pomylić te dwa rodzaje dodatków do olejów.