Polecany rower górski

Górskie rowery są zazwyczaj jednym z najczęściej wybieranych prezentów, czy to na komunię czy też na inną okazję. Są więc bardzo rozpowszechnione, a przez długi czas były jedynym rodzajem roweru, jaki był używany na drogach w dużej ilości. Nowoczesne rowery górskie odróżniają się jednak od swoich prostych wariantów, gdyż coraz częściej wyposażane są w udogodnienia których próżno szukać w prostych rowerach dla początkujących.

Nowoczesne rowery offroadowe

dobre rowery mtbGórski rower, jak wskazuje nazwa, przeznaczony jest do jazdy po offroadzie i trudnym terenie, aczkolwiek amatorskie rowery często miały trudności z pokonywaniem przeszkód terenowych i jeździe po niestabilnym podłożu. Weterani offroadu i rowerzyści terenowy wybierają więc wyłącznie dobre rowery mtb, sprawdzone i polecane przez zawodowych rowerzystów z całego świata. Takie rowery mają elementy których nie montuje się w zwykłych rowerach do jazdy po drodze. Amortyzacja jest jednym z najbardziej podstawowych elementów każdego roweru górskiego, którego próżno szukać w jakimkolwiek rowerze amatorskim. Siodła tych rowerów mają amortyzację powietrzną, podobną do systemu regulacji wysokości w fotelach biurowych, oraz sprężynowe amortyzatory na widelcu kierownicy, a czasem także na samej ramie, pod rurą siodła. Amortyzacja pozwala rowerzyście na komfortową jazdę w każdych warunkach i na każdym terenie, a jej obecność często stanowi różnicę między rowerem profesjonalnym a amatorskim. Rodzaj ramy jest kolejną różnicą pomiędzy rowerami dla początkujących a porządnymi wariantami sportowymi i terenowymi. Standardowa trójkątna rama jest standardem  w większości rowerów górskich, choć profesjonalne warianty mają czasem bardziej niestandardowe rodzaje ram, głównie w kształcie litery Y, lub też ramy niskie, które podobne są do ram rowerów damskich.

Każda rama ma za zadanie jak najlepiej rozkładać ciężar roweru i samego rowerzysty, a obecność amortyzacji pomaga w komfortowej jeździe z dużym obciążeniem. Ostatnią cechą rowerów górskich, bardzo docenianą przez profesjonalnych rowerzystów jest lekka rama. Rowery do jazdy offroadowej posiadają bowiem ramy odlewane z aluminium i podobnych lekkich materiałów, które umożliwiają komfortową jazdę w terenie i nie utrudniają niepotrzebnie jazdy.