Polecany podkład samochodowy

Każda powierzchnia powinna być zagruntowana przed malowaniem, jeśli osoba malująca chce uniknąć problemów wynikających z malowania na surowej powierzchni. W lakiernictwie ta zasada również ma zastosowanie

, w szczególności podczas nakładania świeżego lakieru na części samochodowe.

Najlepszy podkład do farby samochodowej

podkład akrylowyPodkłady czy grunty nie są potrzebne podczas pierwszego malowania fabrycznego, aczkolwiek każde późniejsze przemalowanie części samochodu wymaga porządnego spodkładowania powierzchni, by farba była równa, i nie ulegała deformacjom podczas nanoszenia czy już po położeniu i zalakierowaniu. Doskonałym gruntem pod wszelkiego rodzaju farby jest podkład akrylowy, który może być używany w połączeniu z dowolnym rodzajem farby. Jest to podkład samopoziomujący, co oznacza iż będzie on zachowywał gładką powierzchnię po nałożeniu w dowolnym momencie, i nie będzie wymagał wygładzania. Jak większość akrylowych podkładów, także i ten zastyga błyskawicznie, a po kilkudziesięciu minutach pozwala na bezpieczne i pewne nakładanie właściwej farby na powierzchnię samochodu. Podkład ten można dostać w formie wygodnego aerozolu, przeznaczonego do użytku w przydomowych warsztatach, oraz podkładu płynnego do pistoletów malarskich. W tej formie owy podkład używany jest w profesjonalnych zakładach lakierniczych, oraz tych warsztatach samochodowych które zajmują się malowaniem karoserii, często customowym.

Najczęściej owy grunt pozostawiony jest w neutralnym, ciemnoczerwonym lub szarym kolorze, nie wpływającym negatywnie na wygląd farby, aczkolwiek można dostać także wyspecjalizowane grunty, na przykład wersje błyszczące do farb metalicznych lub metalowych. Podkreślają one wygląd każdej metalicznej farby, jaka zostanie na nie nałożona.