Ochrona kota przed pchłami

Tak samo jak psy, koty są narażone na atak pasożytów takich jak pchły. Dotyczy to zarówno kotów, które na co dzień wychodzą na dwór jak i tych, które przebywają tylko w domu. Pchła jest niezwykle uciążliwym i szybko się namnażającym pasożytem. W jaki sposób zatem możemy sobie z nimi poradzić gdy już się pojawią i jak zabezpieczyć kota przed ich atakiem?

Metody ochrony kota przed pchłami

ochrona przeciwko pchłom dla kotówPchła to mały owad, który jest zdolny do wykonywania dalekich skoków. Odżywiają się one krwią zwierząt, które są ich żywicielami. Składają one na ich ciele jaja, które nie przytwierdzają się do skóry lub sierści, a spadają. Obecne są one zatem również w otoczeniu zwierzęcia. Na inwazje pcheł narażone są najbardziej koty wolno żyjące i wychodzące. Znalezienie jej na ciele zwierzęcia wbrew pozorom do prostych nie należy. Łatwiej jest kiedy kot ma jasne ubarwienie lub rzadkie futro. Jeżeli jednak uda nam się dostrzec jednego osobnika to bądźmy pewni, że znajdziemy ich również więcej. Nawet kiedy nie znajdziemy dorosłego osobnika to możemy w łatwy sposób dojrzeć jego odchody. Są to czarne punkty na włosach zwierzęcia. Sypią się one również na jego posłanie w postaci czarnego proszku. Kot zaatakowany przez pchły intensywnie się drapie i wylizuje. Powodem tego zjawiska jest to, że gryzące pchły wprowadzają do krwiobiegu kota antygeny, które są przyczyną silnego świądu. Do innych objawów należą napadowe skurcze skóry, nerwowość czy też chęć wygryzienia pasożyta. Co zrobić gdy znajdziemy pchły u naszego kota? Jeżeli jest on przyzwyczajony do kąpieli możemy go wykąpać w szamponie przeciwpchelnym. Pozbędziemy się wówczas dużej ilości tych pasożytów. Przyniesie to również ulgę naszemu czworonogowi. Pchły często w momencie kąpieli przemieszczają się w okolice głowy kota aby się ratować, dlatego też przed tym należy zwilżyć jego pyszczek. Trzeba pamiętać, że sama kąpiel nie wystarczy. Żeby całkowicie je wyeliminować i zapobiec kolejnym inwazjom trzeba kota zabezpieczyć. Ochrona przeciwko pchłom dla kotów jest ważna, aby uniknąć kolejnych przykrych incydentów z nimi związanymi. Środki te mają zazwyczaj formę kropli spot-on, które zakrapla się na szyję zwierzęcia. Wchłaniają się one przez mieszki włosowe kota, a później wydzielane są na skórę. Po użyciu spot-on należy pamiętać, aby przez dwa kolejne dni nie kąpać zwierzęcia. Do kolejnej metody należy stosowanie obroży. Produkt ten zaczyna działać po godzinie od założenia na szyję kota. Działają na pchły w sposób kontaktowy. Obroże te zazwyczaj są wodoodporne i kot musi nosić je przez cały czas. Okres ochronny wynosi około 4 miesiące.

Profilaktyka z dobrym skutkiem pomoże nam pozbyć się problemu pasożytów żerujących na ciele kota. Należy pamiętać, że w przypadku kota trzeba używać tylko i wyłącznie preparatów dla nich przeznaczonych. Środki dla psów posiadają w swoim składzie permetrynę, która jest dla kotów śmiertelnie trująca. Preparaty do ochrony przed pchłami dostępne są zarówno u lekarza weterynarii jak i w stacjonarnych sklepach zoologicznych czy też tych online.