Nowatorskie rozwiązania w dziedzinie podłóg sportowych

W zależności od przeznaczenia siłowni można wyszczególnić trzy rodzaje podłóg sportowych spełniających różnorakie zadanie. Na początek należy ustalić, czy w danym miejscu ma powstać sala fitness, gdzie podłoże ma wyciszać powstające hałasy czy też właściciel stawia na crossfit, przy którym podłoga będzie obciążona dużymi ciężarami spadającymi z wysokości. W przypadku martwego ciągu podłoga wymaga jeszcze grubszej maty zabezpieczającej podłogę, więc warto wyszczególnić konkretne miejsce do tego typy treningu.

Dopasuj podłogę sportową do siłowni

podłogi sportoweNajbardziej wymagające treningi polegające na wykonywaniu martwego ciągu są najbardziej wymagające pod względem przygotowania sali. Maty, które ochronią beton w przypadku uderzeń ciężarami o wadze powyżej 250 kg muszą mieć odpowiednią grubość. Producenci podłóg do siłowni zalecają aby było to nawet 45-80 mm. Taka grubość maty sprawdza się także jako odpowiednia amortyzacja dla ćwiczącego. Jeśli na wyposażeniu siłowni będą sztangi, hantle, bumpery i talerze wówczas trzeba patrzeć na podłogi sportowe o grubości pomiędzy 15 mm a 25 mm. Tego typu maty to zazwyczaj panele przypominające dziecięce maty ochronne. System montażu jest tak prosty, że wystarczy samodzielnie połączyć poszczególne panele bez potrzeby angażowania brygady remontowej. Natomiast jeśli talerze będą umożliwiały stworzenie ciężaru powyżej 150 kg, wówczas warto rozważyć nawet jeszcze grubszą matę do 40 mm. Natomiast lżejsze aktywności potrzebują o wiele cieńszych podłóg. Dlatego producenci zalecają gumową wykładzinę oscylującą w granicach 15-25 mm. Szczególnie jeśli siłownia będzie zajmować dość dużą powierzchnię sprawdzi się mata w rolkach ponieważ można ją położyć jeszcze szybciej niż tę w panelach. Dodatkowo są one niezwykle łatwe w utrzymaniu czystości, co ma szczególne znaczenie jeśli siłownia nastawia się na klientki dla których utrzymanie czystości i brak przykrego zapachu często decydują o wybraniu miejsca, w którym będą odbywać regularne treningi.

Wraz z upowszechnieniem zdrowego trybu życia i konieczności częstego ćwiczenia wiele osób decyduje się na założenie domowej siłowni. W niej również należy przystosować odpowiednio podłogę, aby zabezpieczyć betonową wylewkę oraz dostosować podłoże do planowanej aktywności. Patrząc na najpopularniejszy w domowych siłowniach sprzęt, to przeważa atlas, bieżnia czy orbitrek. Do tego typu urządzeń najlepsza wśród podłóg sportowych będzie wykładzina gumowa. Wyciszy hałasy oraz pozwoli na łatwe sprzątanie w pomieszczeniu.