Najlepsze suplementy dla koni

Zarówno temat końskiej diety, jak i potrzeby suplementacji, niejednokrotnie budzi gorące dyskusje. Wielu specjalistów i hodowców uważa, że jeśli zwierzę na co dzień nie jest poddawane znacznemu wysiłkowi, to nie jest wymagane stosowanie dodatków paszowych. Inni natomiast twierdzą, że suplementy stanowią profilaktykę wspomagającą organizm. Czy rzeczywiście warto stosować witaminy oraz suplementy dla koni? Jakie są ich zalety?

Czy warto stosować witaminy dla koni?

witaminy i suplementy dla koniStosowanie suplementacji nie stanowi metody leczenia, a jedynie stanowi wspomaganie końskiego organizmu. Może ona zapewniać odpowiednio zbilansowaną dietę, uzupełniać braki żywieniowe, zmniejszać zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu, wspomóc procesy leczenia, jak i łagodzić objawy chorób. Warto stosować wysokiej jakości witaminy i suplementy dla koni. Mitem jest, że jeżeli koń będzie otrzymywał przez jakiś czas suplement, to konieczne będzie przyjmowanie go już na stałe. Spora część suplementów nie może być podawana koniom na stałe. Ze względu na fakt, iż suplementy nie podlegają tak znacznym przepisom oraz wymogom jak leki, należy zwracać szczególną uwagę na jakość kupowanych produktów. Słaba jakość niektórych suplementów wynika ze stosowania tanich oraz wątpliwej jakości składników. Większość znanych producentów jednak dba o wysoką jakość.

Sposób żywienia w znacznym stopniu może wpływać na zachowanie koni. Zarówno ospałość, jak i nadmierna pobudliwość, może być powodowana nieodpowiednią dietą. Czasem wystarczające będzie zadbanie o zmianę diety, aby możliwe było uzyskanie zadowalających efektów. Działanie uspokajające wykazuje magnez, preparaty ziołowe na bazie melisy oraz chmiel. Co ciekawe, takie działanie ma również trwa łąkowa oraz dobrej jakości siano, które są dodawane do mieszanek.