Metody wykorzystywane w leczeniu alkoholizmu

Uzależnienia dotykają osób w każdym wieku. Alkoholizm jest nałogiem bardzo niebezpiecznym, który powoduje wystąpienie wielu objawów psychicznych, takich jak wahania nastroju, stany lękowe, obojętność uczuciowa, zaburzenia pamięci. Nadmiar napojów wysokoprocentowych często powoduje także problemy zdrowotne, do których zaliczyć można nadciśnienie tętnicze, tachykardię, bezsenność, bóle głowy i osłabienie. Alkoholizm prowadzi także do problemów finansowych, często powoduje niewłaściwe zachowania.

Doświadczeni specjaliści leczą alkoholików

skuteczne leczenie alkoholizmuWażna jest zatem, by osoby uzależnione uświadomiły sobie swój problem, chcieli walczyć z nałogiem. Leczenie alkoholizmu jest bardzo trudne, gdyż wielu pacjentów nie jest świadomych zagrożeń, jakie niesie za sobą alkoholizm. Przyznanie się do uzależnienia jest niezbędnym krokiem powodzenia terapii. W wielu dobrych ośrodkach odbywa się skuteczne leczenie alkoholizmu. Dzięki psychoterapii pacjenci mogą zmienić swoje nawyki i przekonania, uświadomić swoje destrukcyjne zachowania. W ośrodkach leczenia alkoholizmu pracują lekarze, którzy stosują środki farmakologiczne. Ich zadaniem jest złagodzenie skutków zespołu abstynencyjnego. Podczas detoksykacji często podawane są także elektrolity, sole mineralne i witaminy. Dzięki nim można przywrócić równowagę metaboliczną w organizmie. Celem detoksu jest złagodzenie fizycznych i psychicznych skutków odstawienia alkoholu, a także uzupełnienie płynów w organizmie. Jest to pierwszy krok terapii. Często konieczne jest włączenie także środków farmakologicznych, takich jak leki przeciwbólowe, nasenne oraz uspokajające. Doświadczeni lekarze dbają o to, by walka z nałogiem była bezpieczna. Kolejnym krokiem jest terapia, która obejmuje zarówno spotkania indywidualne z terapeutą, jak i grupowe. Pacjenci uczą się kontrolować złość, radzić sobie z negatywnymi emocjami.

Często wykorzystywane są także techniki relaksacyjne i prowadzone są warsztaty terapeutyczne. W leczeniu alkoholizmu stosuje się terapię behawioralno-poznawczą, racjonalno-emotywną. Dzięki terapii alkoholicy uczą się rezygnować z napojów wysokoprocentowych, są świadomi swoich problemów, unikają osób i miejsc, które kojarzą im się z nałogiem. Należy zdawać sobie sprawę, że leczenie jest długotrwałe i nie zawsze przyjemne. Jednak dzięki pomocy specjalistów można skutecznie poradzić sobie z nałogiem.