Merynosy — zwierzęta, którym zawdzięczamy wygodną odzież

Merynosy australijskie — jednym mogą kojarzyć się z jakimś wykwintnym daniem, a innym ze światem mody. Gdzie leży prawda? Na szczęście, ku ulubieńcom zwierząt, nie w jedzeniu. Jest to rasa owiec, która trafnie może kojarzyć się z modą, gdyż pozyskana z nich wełna jest jednym z bardziej cenionych materiałów stosowanych do produkcji ubrań. Sama wełna nazywana jest również „merino”.

Dlaczego warto wiedzieć, czym jest merynos?

merynos - komfortowa koszulkaMiłośnicy przyrody powiedzieliby, że merynosy warto poznać ze względu na sposób ich życia, umiejętność przystosowania sierści do panującego klimatu czy uroczy wygląd. Jest to niezwykle ważne, choć robiąc zakupy w sklepie, raczej nie zastanawiamy się, jak przebiega życie zwierzęcia, z którego pozyskano materiały do produkcji ubrań — tym bardziej nieszczególnie, jeśli chodzi o owcę. Powinno się natomiast wiedzieć, czym specjalnym jest sama wełna merynos. Budzi ona spore zadowolenie i powoduje zaskoczenie wśród osób, które niezbyt przychylnie były nastawione do produktów z wełny. W odróżnieniu od standardowych materiałów merino jest jednocześnie cienkie i mocno ogrzewające zimą, natomiast latem staje się przewiewne. Ta sztuczka to wynik zaaklimatyzowania się merynosów w środowisku o zmiennej temperaturze. Oprócz tego, każdy, kto choć raz prał wełniane ubranie, ten wie, że proces schnięcia jest dłuższy niż wyprodukowanie nowej koszulki — ręcznie, na drutach. Nie doświadczymy tego w przypadku merynos – komfortowa koszulka z merino nie dość, że zapewnia właściwą termoregulację, to dodatkowo błyskawicznie odprowadza wilgoć. Właśnie dlatego z wyrobów korzystają między innymi sportowcy. Do dodatkowych zalet z pewnością można zaliczyć wytrzymałość odzieży z wełny merynos, gdyż wykonane z niej skarpetki, koszulki czy swetry nie zniszczą się zbyt szybko.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że merino nie jest najtańszym materiałem. Dla przykładu, koszulki gorszej jakości, kupi się już za około 20 złotych, natomiast te z wełny australijskiej owcy będą kosztowały około 100, a nawet 200 złotych. Czy jest to kwota, którą warto wydać? Na merynos z pewnością. Raz zakupiona odzież posłuży przez długi czas, zapewni wysoki komfort noszenia, a do tego stylowo się prezentuje. Warto przyjrzeć się przykładom ubrań wykonanych z tego naturalnego włókna.