Kiedy przydatny jest ogród w słoiku?

Wiele osób narzeka, że dzisiaj dzieci zbyt dużo czasu spędzają przed urządzeniami elektronicznymi, a zbyt mało na zabawie z rówieśnikami lub zabawie na zewnątrz. Choć jest to prawda, to musimy wziąć pod uwagę, że system zakazów i nakazów nie sprawdzi się, jeżeli chcemy zmienić ten stan. Musimy wymyślić coś, żeby dziecko nie miało poczucia, że jest zmuszane do zmiany, ale sami stopniowo coraz bardziej interesowało się rzeczami, które dzieją się dookoła niego.

Wykorzystanie ogrodu w słoiku

ogród w słoikuJak wspomniano powyżej, jeżeli dostrzegamy, że nasze dziecko zbyt dużo czasu spędza przed urządzeniami elektronicznymi, a zbyt mało zajmując się rzeczami, które dzieją się dookoła niego, musimy wymyślić system, który pomoże nam to zmienić. Musi on jednak polegać nie na bezpośrednim przymuszaniu dziecka do określonych czynności, czy zabraniania mu innych, ale na zainteresowaniu tymi, które uważamy za wartościowe. Jedną z rzeczy, która działa w przypadku wielu dzieci jest rozpoczęcie wspólnego prowadzenia ogrodu. Jeżeli pozwolimy dziecku podejmować decyzje i samodzielnie dbać o jego określoną część, to możemy być zaskoczeni, jak chętnie zacznie ono spędzać czas na zewnątrz. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, ponieważ mieszkamy w bloku lub nie posiadamy podwórka, które moglibyśmy zagospodarować, warto zastanowić się nad zakupem przedmiotu takiego jak ogród w słoiku. W skład tego zestawu wchodzi odpowiedni słoik oraz nasiona różnych roślin. Dzięki temu nasze dziecko może zacząć prowadzić taki ogródek nawet we własnym pokoju, decydując co będzie w nim rosło oraz odpowiednio dbając o niego. Co ciekawe, dzieci bardzo łatwo angażują się w obserwację całego procesu rośnięcia roślin, jeżeli tylko mogą same na nie wpływać. Ponadto dużą korzyścią z posiadania takiego zestawu jest nauka na temat różnych roślin, która odbywa się niejako przy okazji zabawy.

Podsumowując, jeżeli chcemy aby nasze dziecko mniej czasu spędzało przy urządzeniach elektronicznych, to dobrym pomysłem może być wspólna uprawa ogródka. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, to możemy zaopatrzyć się w ogród w słoiku, który można uprawiać w każdym domu. Możemy być zaskoczeni jak bardzo nasze dziecko jest w stanie zainteresować się procesami hodowli i rośnięcia roślin, jeżeli tylko samo ma na nie realny wpływ.