Jaki prostownik wybrać do akumulatora żelowego?

 

O akumulatory żelowe należy odpowiednio dbać i stosować do ich ładowania specjalne ładowarki, które nie doprowadzą do przeładowania urządzenia oraz będą konserwowały je. Warto ładować akumulator przed całkowitym jego wyładowaniem, aby wydłużyć jego żywotność. Akumulatory żelowe dostosowane są do głębokich cykli ładowania.

Cechy prostownika do akumulatora żelowego

wydajny prostownik do akumulatorów żelowychAkumulatory żelowe stosowane są w wózkach inwalidzkich, golfowych czy też w łodziach i kamperach. Należy ładować go specjalnie przystosowanym do tego celu prostownikiem. Wydajny prostownik do akumulatorów żelowych nie doprowadza do przeładowania urządzenia. Kiedy dochodzi do przeładowania akumulatora żelowego znacznie zmniejsza się jego pojemność, wydajność i dzięki temu można spowodować jego całkowite uszkodzenie. Aby tego uniknąć należy stosować prostownik do akumulatorów żelowych, który po zakończeniu ładowania nie będzie kontynuował ładowania ale będzie konserwował urządzenie. Kiedy wykryje spadek naładowania, doładuje tylko go tylko tyle, ile będzie to potrzebne. Dzięki takiemu prostownikowi można mieć pewność, że nie dojdzie do przeładowania i przegrzania urządzenia. Bezpiecznie można pozostawić akumulator podłączony do ładowania, ponieważ nie dojdzie do jego uszkodzenia. Dzięki prostownikom automatycznym możliwe jest ładowanie akumulatorów żelowych oraz AGM. Należy pamiętać, że prostownik musi być dopasowany również do pojemności akumulatora. W samochodach osobowych nie stosuje się akumulatorów żelowych jako główne źródło energii, jednak jako dodatkowy akumulator, jeśli w pojedzie znajduje się dużo elektroniki. Wysokiej jakości prostowniki do akumulatorów żelowych nie będą powodowały obniżenia żywotności i wydajności akumulatora. Są one bezpieczne w użyciu. Posiadają one funkcje odsiarczania baterii, w przypadku mocnego rozładowania akumulatora. Akumulatory żelowe przystosowane są do pracy w ekstremalnych warunkach i odporne na silne wychylenia czy wstrząsy.

Na opakowaniu akumulatora znaleźć można szczegóły dotyczące jego bezpiecznego ładowania i należy stosować się do zaleceń producenta, aby uniknąć uszkodzenia urządzenia. Zazwyczaj polecane jest ładowanie ze stałym napięciem z ograniczeniem prądu. Po dostatecznym naładowaniu, urządzenie przestaje być ładowane i nie dochodzi do przeładowania.