Jaką role pełni rdzeń turbosprężarki?

Turbosprężarki to jeden z istotniejszych elementów naszego samochodu, dzięki któremu możliwa jest w ogóle praca jego silnika. Ze względu na solidną konstrukcje turbin, nie ma konieczności wymiany całego układu, a wystarczy jej regeneracja, w tym wymiana jej poszczególnych elementów.

Rdzeń do turbosprężarki CHRA

CHRA turboTak jak wspomniałem wcześniej, przy złej pracy turbosprężarki, wiele osób zastanawia się czy warto wymienić ten istotny element. Jak się okazuje, wymiana jest konieczna w w przypadku jej trwałego uszkodzenia mechanicznego, najczęściej pęknięcia, co występuje bardzo rzadko. Najczęściej konieczne jest przeprowadzenie regeneracji turbosprężarki i wymiana jej bardziej wrażliwych części mechanicznych, w tym CHRA turbo. Błędna praca turbosprężarki jest bowiem najczęściej spowodowana jej zanieczyszczeniem przez olej napędowy. W takim wypadku wystarczy zdemontować turbosprężarkę i wymienić te jej elementy, które tego wymagają. Najczęściej konieczna jest wymiana właśnie rdzenia turbosprężarki, które stanowi jakby serce tego układu. Właśnie na nim odbija się niekorzystne działanie czynników zewnętrznych w czasie pracy, a cała turbosprężarka pozostaje nienaruszona. Rdzeń turbosprężarki CHRA możemy zakupić i wymienić samodzielnie, lub tez czynność ta zlecić profesjonalnemu warsztatowi. Warto jeszcze raz przypomnieć, że ta metoda regeneracji turbosprężarki jest możliwa tylko wtedy, gdy sama turbina nie wykazuje żadnych oznak uszkodzenia mechanicznego. Rekomendowane jest aby wymianę CHRA przeprowadzać w profesjonalnych warsztatach samochodowych lub u zaufanego mechanika.

Jeżeli chcemy, aby nasz samochód działał sprawnie przez maksymalnie długi czas, konieczne jest przeprowadzanie cyklicznych kontroli stanu technicznego pojazdu. W tym przypadku można wykryć awarie we wczesnym stadium i tym samym, uniknąć wymiany całej turbosprężarki zamiast jej całkowitej wymiany.