Jak wygląda rehabilitacja po endoprotezie?

Operacje wstawienia endoprotezy są dzisiaj coraz popularniejszym zabiegiem. Dla wielu lekarzy staje on się wręcz rutynowy, wykonują go niemal codziennie, a kolejka oczekujących wciąż się powiększa. Jest to zabieg, który jest najlepszą aktualnie znaną metodą radzenia sobie z wieloma zaawansowanymi chorobami oraz poważnymi urazami stawów biodrowych. Ważne jest jednak aby po zabiegu chory otrzymał odpowiednią opiekę, która może warunkować sukces leczenia.

Istotność rehabilitacji po endoprotezie

rehabilitacja po endoprotezieJak wspomniano powyżej, w przypadku wielu zabiegów operacyjnych kluczowe jest nie tylko odpowiednie wykonanie operacji, ale także właściwa opieka, którą dostanie osoba po zabiegu. W przypadku operacji stawów biodrowych bardzo istotna będzie odpowiednia rehabilitacja po endoprotezie. Odpowiednio wykształcony fizjoterapeuta może już pierwszego dnia umożliwić pacjentowi stanięcie o własnych siłach. W pierwszych dniach po operacji kluczowe jest także uruchomienie chorego i umożliwienie mu samodzielnego poruszania się. Często jest to możliwe nawet bez pomocy ortopedycznych. Jeżeli istnieje jednak taka potrzeba, to w procesie rehabilitacji fizjoterapeuta pomoże w doborze odpowiednich środków, które będą optymalne u danego pacjenta. Nie można też pominąć elementu instruktażu, za który odpowiedzialny jest rehabilitant. Już pierwszego dnia osoba operowana dowie się, jakie aktywności może wykonywać bez przeszkód, a które będą dla niej przeciwwskazane. To wszystko powoduje, że staw po zabiegu będzie otrzymywał odpowiednią stymulację, ale jednocześnie nie zostanie on uszkodzony przez wykonanie nieodpowiednich ruchów. Nie bez znaczenia jest także odpowiednia mobilizacja blizny pooperacyjnej, co umożliwi zachowanie odpowiedniej elastyczności tkanek, dzięki czemu ruch w stawie nie zostanie ograniczony.

Podsumowując, zabieg endoprotezy stawu biodrowego jest dzisiaj bardzo często wykonywany. Jednak aby osiągnąć pełnię korzyści z takiego leczenia, niezbędna jest odpowiednia rehabilitacja po endoprotezie. W jej skład wchodzi instruktaż dla pacjenta, pionizacja, nauka właściwych wzorców chodu, a także mobilizacja blizny pooperacyjnej. Ważne jest aby te wszystkie czynności zostały wykonane jak najszybciej po zabiegu, bo dzięki temu możliwy jest szybki powrót do sprawności i samodzielności.