Jak wygląda budowa szamba

Posiadanie stałego przyłącza do sieci kanalizacyjnej jest bardzo wygodne, ale czasem, ze względu na brak bliskiego przyłącza, lub tez posiadanie domu w miejscu, gdzie jest podłączenie nie jest możliwe, trzeba szukać alternatywnych rozwiązań. Jednym z najpowszechniejszych jest założenie szamba. Aby jednak jego posiadanie było zgodne z prawem, należy wykonać kilka rzeczy, dzięki którym będzie mogli z niego korzystać legalnie.

Szambo – jak założyć?

szamba krakówPierwsza ważna kwestia jest konieczność sprawdzenia, czy w ogóle nasze gospodarstwo w ogólnie nadaje się do budowy szamba. Aby było to możliwe, przede wszystkich obszar podwórza mógł być na tyle duży, aby pomiędzy budynkiem mieszkalnym a szambem została zachowana klku-metrowa odległość. Kolejna kwestia to sprawdzenie jakości gruntu i jego przepuszczalności – grunt zbyt mokry lub skalisty nie nadaj się na budowę szamba. Kiedy okaże się, że możemy zamontować szambo należy złożyć odpowiedni wniosek to starosty powiatowego, któremu podlegamy. We wniosku musimy wskazać, ile mieszkańców znajduje się naszym domu i określić, co jaki czas będziemy potrzebować opróżnienia szamba i wywozu nieczystości. Jest to bardzo ważne, ponieważ to, ile mieszkańców zamieszkuje budynek ma duże przełożenie na wielkość pojemnika na nieczystości. Po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń możemy zająć się poszukiwaniem formy, która szambo nam założy – jeżeli poszukujemy przedsiębiorców, którzy najtaniej zajmują się założeniem szamba kraków jest tym miastem, gdzie takich firm znajdziemy najwięcej. Przed założeniem należy zakupić odpowiedni zbiornik, którego koszt waha się od kilu do maksymalnie dziesięciu tysięcy złotych. Cena ściśle zależy od rodzaju zbiornika który wybierzemy. Zbiorniki żelbetonowe są mniej odporne na upływ czasu, korozję, substancje żrące, ale bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i tańsze.

Zbiorniki z tworzyw sztucznych, są dużo delikatniejsze, ale za to niezwykle odporne na korozję, substancje żrące i mogą być używane przez długi czas bez konieczności wymiany. Wybrany zbiornik zostaje zakopany w ziemi na odpowiednią odległość, a z powierzchni ziemi wystaje tylko specjalny zawór, którym odprowadza się nieczystości. Proces opróżniania należy wykonywać jedynie przy pomocy profesjonalnej firmy i nie w rzadszych odstępach czasu niż w tych określonych we wniosku.