Jak podtrzymywać funkcje życiowe w domu?

 

Pacjenci po ciężkich urazach znajdują się w stanie, w którym wymagane jest sztuczne podtrzymywanie ich funkcji życiowych. Bardzo ważne jest przede wszystkim wspomaganie u nich oddychania, szczególnie w przypadku, gdy pacjent znajduje się w stanie śpiączki farmakologicznej. Postęp technologiczny sprawił, że na rynku znajduje się coraz więcej urządzeń, umożliwiających opiekowanie się takimi pacjentami w domu.

Na czym polega metoda wentylacji nieinwazyjnej?

wentylacja nieinwazyjna - sprzętDo tej pory pacjenci, którzy znajdowali się w ciężkim stanie, musieli przebywać w szpitalu. Wynikało to z faktu, że sprzęt do monitorowania i podtrzymywania życia był dostępny tak naprawdę wyłącznie dla osób pracujących w służbie zdrowia. Obecnie jednak sytuacja ta uległa zmianie, dzięki upowszechnieniu się technologii znanej jako wentylacja nieinwazyjna – sprzęt wyposażony w tego typu technologię jest coraz szerzej dostępny. Dzięki tego typu technologii, pacjenci, który wymagają podtrzymywania funkcji życiowych mogą przebywać na czas terapii w domu. Wynika to z faktu, że wentylacja nieinwazyjna nie wymaga intubacji, a do tego jest potrzebne już posiadanie fachowej wiedzy medycznej. Dzięki temu, że ta technologia podtrzymywania funkcji oddechowych nie wymaga wprowadzenia do tchawicy rurek, nie trzeba być medykiem, by obsługiwać taki sprzęt. Wentylacja nieinwazyjna może być realizowana na kilka różnych sposobów, a łączy je fakt, że nie wymagają one intubowania osoby chorej. Można podtrzymywać funkcje życiowe chorego na przykład przy pomocy masek twarzowych lub nosowych, a także za pomocą ustnika. Przepływ oddechowy i ciśnienie wdechowe w urządzeniach opierających się o wentylację nieinwazyjną kontroluje zaś nowoczesny komputer medyczny, który dostosowuje prace całego urządzenia do potrzeb i stanu zdrowia danego pacjenta. Jak więc widać, wentylacja nieinwazyjna wiąże się z kilkoma ważnymi zaletami. Przede wszystkim nie wymaga intubowania chorego, a także posiadania wiedzy medycznej, aby móc opiekować się pacjentem.

Podtrzymywanie czynności oddechowych bez konieczności intubowania chorego jest zdecydowanie bardziej przyjazne do chorego i nie wiąże się z żadnym dyskomfortem dla pacjenta po wybudzeniu ze śpiączki co jest typowe dla pacjentów po intubacji. Maszyny wykorzystujące ten typ wentylowania mogą być używane w przypadku pacjentów z różnymi urazami czy też powikłaniami płucnymi.