Główne rodzaje pras krawędziowych

 

Blacha jest jednym z najbardziej popularnych półproduktów ze stali. Swoją popularność zawdzięcza bardzo szerokiemu zastosowaniu, na przykład stosuje się ją często jako pokrycie dachowe. Oczywiście blach, a ze względu na swoją specyfikę, wymaga odpowiedniego podejścia do obróbki.

Zalety i rodzaj pras krawędziowych

prasy krawędziowe ze zderzakiemBlacha jest jednym z najpopularniejszych półproduktów pochodzących od stali. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, że jest to materiał wymagający odpowiedniego podejścia do obróbki. Wynika to zaś przede wszystkim z jej specyfiki. Blacha bowiem bardzo często jest pokryta dodatkowymi powłokami ochronnymi, które są bardzo ważne, aby możliwe było stosowanie tego surowca na przykład jako pokrycie dachowe. Dlatego też należy dobrać taki rodzaj obróbki tego materiału, które nie spowoduje uszkodzenia powłok ochronnych. Przykładem takiej maszyn są prasy krawędziowe ze zderzakiem, które dzięki wykorzystywaniu odpowiedniej metody obróbki, pozostawiają powłoki ochronne nienaruszone nawet na krawędziach blachy. Prasy krawędziowe bowiem nie używają metod oddziałujących odgórnie na blachę, ale takich, które oddziałują na nią od środka. Dzięki temu, blacha może być przełamywana w wybranym przez nas miejscu, czy też zaginana, bez konieczności naruszania ochronnej warstwy cynku. Obecnie występuje wiele różnych rodzajów pras. Tymi szczególnymi wartymi wymieniania są na przykład prasy hydrauliczne, które wyróżniają się wysoką wydajnością, prasy ze zderzakiem, które bardziej stabilizują blachę w uchwycie, jak również prasy automatyczne i pracy cnc. Każdy z tych rodzajów pras krawędziowych ma swoje niewątpliwie zależy, które mogą być cenione bardziej w w pewnych konkretnych zastosowaniach. Ogólnie jednak rzecz biorąc pracy krawędziowe niezmiennie zdobywają coraz większą popularność, obecnie zaś są podstawowym wyposażeniem wielu zakładów produkcyjnych, jak również i fabryk. Dzięki nim bowiem możliwe jest znacznie przyśpieszenie pracy tego typu zakładów oraz wzrost wydajności w nich nawet o kilkadziesiąt procent.

Każdy surowiec, który ma zostać użyty w produkcji, wymaga odpowiedniej obróbki. Tylko w ten sposób jego użycie nie spowoduje postanie wad fabrycznych danego produktu. Należy wykorzystywać jedynie nowoczesne, sprawdzone metody obróbki, które wyróżniają się znacznie wyższym poziomem dokładności.