Gdzie można zamontować panel słoneczny?

Na rynku obserwowane jest wzmożone zainteresowanie nowoczesnymi rozwiązaniami z zakresu odnawialnych źródeł energii. Jest to spowodowane wzrostem kosztów zakupu poszczególnych mediów, a także kwestiami związanymi z koniecznością ochrony środowiska naturalnego. Właśnie dlatego coraz popularniejsze staje się wytwarzanie energii w sposób rozproszony. Na rynku dostępnych jest wiele technologii, które pozwalają pozyskać energię cieplną czy elektryczną.

Jak działa falownik?

falowniki do paneli słonecznychDo pierwszej grupy zaliczyć można między innymi pompy ciepła czy kolektory. Do drugiej z kolei turbiny wodne, wiatrowe czy moduły fotowoltaiczne. Te ostatnie stają się szczególnie popularne ze względu na swoje parametry oraz dostępność. Są one stosowane zarówno w domach jednorodzinnych jak i również przedsiębiorstwach. Umożliwiają bezpośrednie pozyskanie energii elektrycznej poprzez konwersję promieniowania słonecznego. Żeby było to możliwe w układzie muszą być stosowane falowniki do paneli słonecznych, które zamieniają napięcie stałe na przemienne o odpowiedniej amplitudzie. Inwertery bo o nich mowa są sercem całej instalacji. Dzięki nim możliwe jest bowiem sprzężenie układu wytwórczego z siecią. Na rynku dostępna jest masa rozwiązań, które mogą być do tego wykorzystane. W zależności od wielkości instalacji mogą to być jednostki jednofazowe lub trójfazowe. Kluczowym parametrem ich działania jest moc nominalna, która poniekąd określa ile paneli można przyłączyć do sieci. W zależności od miejsca montażu istotnym parametrem może być również stopień ochrony IP obudowy. Nie bez znaczenia jest również częstotliwość, napięcie czy prąd wyjściowy.

Warto wspomnieć, że jeśli chodzi o niezawodność oraz sprawność ważnym zagadnieniem jest wybór producenta. Powinien on cieszyć się uznaniem oraz zaufaniem rynku. Jak widać obecnie dostępnych jest wiele różnych technologii, które pozwalają generować energię w sposób rozproszony. Dzięki temu można znacząco obniżyć zapotrzebowanie na pobór mediów z sieci, a tym samym ograniczyć emisję szkodliwych gazów cieplarnianych. Kolejną korzyścią jest zwiększenie autonomii jeśli chodzi o dostawy ciepła czy prądu. Wiele podmiotów prywatnych oraz przedsiębiorców decyduje się na inwestycje w odnawialne źródła energii, które to umożliwiają.