Energooszczędne ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie elektryczne to jedna z możliwości ogrzania domu, zamiast klasycznego centralnego ogrzewania. Jego zaletą jest przede wszystkim znacznie szybsze osiągniecie pożądanego efektu cieplnego. Grzejniki elektryczne zaczynają ogrzewać pomieszczenie niemal natychmiast po włączeniu, a przy tym bardzo łatwo i precyzyjnie można sterować ich pracą. Jedyną wadą tego sposobu ogrzewania jest wyższy niż w innych instalacjach koszt eksploatacji. Z tym jednak można i opłaca się powalczyć.

Rodzaje grzejników elektrycznych

elektryczne grzejniki konwekcyjneObecnie proponowane przez producentów grzejniki na prąd wcale nie muszą być powodem wysokich rachunków za energię elektryczną. Dostępne na rynku modele zaliczają się do urządzeń energooszczędnych, a zatem zniesławione ogrzewanie elektryczne wcale nie musi być drogie. Wybierając konkretne grzejniki warto zwrócić uwagę na ich moc. Moc urządzenia musi być dopasowana do konkretnego pomieszczenia. Pamiętajmy jednak, że w przypadku naprawdę dużych pomieszczeń korzystniej będzie zainwestować w dwa lub trzy mniejsze grzejniki, zamiast jednego dużego. Takie rozwiązanie pozwoli nam na uzyskanie oczekiwanego efektu cieplnego znacznie szybciej, a zatem i mniejszym kosztem. Grzejniki dzielą się na kilka typów, w zależności od zasady działania. Wśród nich wyróżniamy elektryczne grzejniki konwekcyjne, które nagrzewają powietrze w pomieszczeniu. Zasada działania takiego grzejnika jest prosta. Najpierw poprzez obieg naturalny lub wymuszony pobiera on zimne powietrze krążące nad podłogą, następnie ogrzewa je i już ciepłe nawiewa do pomieszczenia. Wadą tego typu urządzenia może być nadmierne wysuszanie powietrza, co jednak w prosty sposób zniwelujemy stosując odpowiednie nawilżacze lub inne znane nam metody nawilżania powietrza. Elektryczne grzejniki konwekcyjne to modele stacjonarne oraz mobilne, dlatego łatwo dopasować je do każdej przestrzeni. Mogą jednak nie sprawdzić się w przypadku alergików, ponieważ wywołują dość mocny ruch powietrza a wraz z nim znajdujących się tam pyłków. Inaczej działają elektryczne promienniki ciepła. Nagrzewają one pomieszczenie za pomocą emitowania promieniowania cieplnego na meble, przedmioty oraz ludzi. Powietrze w tym przypadku jest pomijane, a zatem nie ma strat energii związanych z jego ogrzewaniem. Ten sposób ogrzewania sprawdza się najlepiej w wielkich i wysokich pomieszczeniach, oczywiście przy odpowiednim rozmieszczeniu grzejników (powinny być ukierunkowane na konkretne przestrzenie).

Ostatnim sposobem ogrzewania pomieszczenia za pomocą energii elektrycznej jest wykorzystanie grzejnika olejowego. Olej co prawda nagrzewa się wolniej, jednak skumulowane ciepło oddaje jeszcze długo po wyłączeniu grzejnika z prądu. To sprawia, że zalicza się on do grzejników energooszczędnych. Jest przy tym niewielkich rozmiarów, najczęściej wolnostojący, dzięki czemu ustawimy go wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba.