Dlaczego jednorazowe czepki są tak ważne?

Czepki swoje zastosowanie odnajdują w różnego rodzaju branżach. Główną, należącą do nich funkcją jest zapewnienie wszelkich norm sanitarnych. Chronią one bowiem przed przedostaniem się ciała obcego, w postaci chociażby włosów, do przygotowywanych produktów. Wykonywana praca przebiega wówczas w pełni sterylnych warunkach. Ze względu na zadania, które spełniają czepki, pojawiają się one głównie w branży gastronomicznej oraz kosmetycznej. Nie oznacza to jednak, że nie spełniają swoich zadań w wielu innych zakładach.

Zastosowanie czepków harmonijkowych

czepek typu harmonijkaWiększość czepków stosowanych w zakładach pracy jest jednorazowa. Wynika to głównie z mniejszych kosztów oraz braku konieczności częstego prania elementów wyposażenia pracownika. Najczęściej spotykanym jest czepek typu harmonijka, który to doskonale sprawdza się w wielu warunkach. Mimo, że wykonane z delikatnego materiału, są niezwykle trwałe oraz wytrzymałe na rozerwanie. Całość użytej włókniny jest ściągnięta cienką gumką. Dzięki temu idealnie dopasowuje się do kształtu głowy każdego pracownika. Zastosowanie gumki niesie ze sobą również dwie inne, ważne zalety. Po pierwsze, dopóki czepki nie zostaną rozłożone przyjmują postać paska, nie zajmując tym samym zbyt wiele miejsca co przekłada się na łatwość w ich przechowywaniu. Inna, praktyczna funkcja zastosowanych gumek, to dokładne przytrzymywanie włosów, nawet w przypadku kobiet o gęstej fryzurze. Dzięki temu, żaden włos nie spadnie na produkt czy wyrób, z którym pracujemy. A zwykle czepek typu harmonijka wykorzystywany jest w branży gastronomicznej. Z pewnością nikt z nas, nie chciałby dostać obiadu, który jest przyprawiony włosami szefa kuchni. To właśnie dlatego noszenie czepków przez pracowników kuchni jest niezwykle istotne. Włosy nie tylko psuja efekty wizualny potrawy, ale także mogą stanowić zagrożenie zdrowia dla klientów.

Czepki harmonijkowe oprócz branży gastronomiczne, wykorzystywane są szeroko w kosmetologii. Kosmetyczka w celu zapewnienia w pełni sterylnych warunków pracy powinna być wyposażona zarówno w rękawiczki jednorazowe jak i czepek. Jest to szczególnie istotne w przypadku zabiegów w obrębie twarzy. Wówczas skóra twarzy jest bezbronna, a wystawienie na kontakt z bakteriami z rąk czy głowy jest nieodpowiedzialne.