Detektyw – zawód czy fikcja?

Jeszcze kilka lat temu, na hasło małego dziecka które oznajmiło, że chce zostać detektywem wielu ludzi zaśmiało by się i uważało, że to fikcja i sprawa nie możliwa. Zawód ten kojarzył się tylko z zachodnimi filmami i serialami. W Polsce mogło by się wydawać, że jest to coś nie możliwego i abstrakcyjnego. Dziś jednak sytuacja wygląda nieco inaczej.

Czym zajmuje się detektyw?

prywatny detektywRozwój prawa, ubezpieczeń, social mediów, technologi oraz przede wszystkim ludzi spowodował, że często potrzebna jest pomoc firm zewnętrznych w rozwiązywaniu problemów. Jednym z filarów takiej pomocy jest prawnik, jednak nie jest w stanie on nic zrobić jeśli nie ma odpowiednich dowodów w sprawie. Powoduje to powstanie zawodu, który działa w terenie i zbiera przeróżne informacje. Tutaj jest wielki obszar dla pracy biur detektywistycznych. Powoduje to, powstawanie wielu biur o takich charakterze działania. Odpowiedni sprzęt, anonimowość, doświadczenie i umiejętność wyciągania informacji ze szczegółów są cechami jakie powinien spełniać prywatny detektyw. Nie tylko praca detektywa skupia się na ścisłej współpracy z prawnikiem. Kolejną zaletą takich firm jest to, że nie są tak bardzo regulowane prawnie. Nie mają czasu na reakcje, nie potrzebują pozwoleń na podsłuchy, wykonują każdą, nawet początkowo wydającą się głupią sprawę. Czyni to ich wyższość nad policją. Prostym przykładem może okazać się zaginięcie dziecka, lub osoby bliskiej. Policja potrzebuje dwudziestu czterech godzin by zacząć działać, natomiast biuro detektywistyczne kilku minut. Często zdarza się, że policja umorzy sprawę, lub ją przedawni. Biuro detektywistyczne nie robi takich rzeczy. Są przypadki, że rozwiązują zagadki i sprawy z przed kilkudziesięciu lat. Ostatnio również stało się bardzo popularne wykorzystywanie detektywów do weryfikacji osób, które chce zatrudnić jakaś korporacja.

Mimo, że praca detektywa może wydać się bardzo ciekawa i interesująca. Nie każdy może ją wykonywać. Prowadzi to do powstawania biur, które często nie mają pojęcia co robić i kręcą się w kółko. Dlatego warto przed przystąpieniem do zawodu upewnić się, czy spełnia się podstawowe wymogi. Tyczy się to również osób, które zamierzają skorzystać z pomocy detektywa. Przed podjęciem decyzji warto zweryfikować jakie ma doświadczenie i co osiągnął.