Czym odymiać pszczoły?

Walka z chorobami atakującymi pszczoły jest naprawdę trudna. Każdy pszczelarz co roku dokonuje rutynowych czynności, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się pasożytów, które wyniszczają całe rodziny pszczół. Niestety nie wynaleziono jeszcze środka, który pozwoliłby na skuteczne pozbycie się intruzów ze swojej pasieki.

Narzędzia do odymiania pszczół

odymiacz do pszczółPszczoły to bardzo pożyteczne owady, które nie tylko produkują miód wosk oraz pyłek kwiatowy ale przyczyniają się również do rozmnażania i owocowania wielu roślin. Bez tych pracowitych owadów nie mielibyśmy owoców z drzew w sadach czy nie zbieralibyśmy plonów z pól uprawnych. Wiele roślin potrzebuje zapylenia aby mógł się zawiązać owoc. Pszczoły żywią się nektarem pobieranym z kwiatów, więc jest to niesamowita symbioza. Jednak od kilku dekad widoczne stają się problemy z jakimi zmagają się pszczelarze oraz ich owady. Populacja pszczół z roku na rok jest coraz mniejsza, a wiele z nich zapada na choroby, które powodują osłabienie całego roju. Owady wykluwające się w kolejnych latach stają się coraz słabsze z widocznymi deformacjami skrzydeł oraz odwłoków. Jedną z najgroźniejszych chorób pszczół jest warrioza . Atakuje ona zarówno dorosłe osobniki jak i czerw. Dorosłe osobniki początkowo nie wykazują żadnych symptomów chorobowych . Czerw natomiast jest znacznie osłabiony i rodzi się z poważnymi uszkodzeniami, ma zdeformowane skrzydła i za krótki odwłok. Pszczoły takie nie przeżywają długo, nie potrafią latać oraz nie są w stanie prawidłowo zapylać roślin. Walczyć z pasożytami można za pomocą odymiania uli. W tym celu potrzebny jest odymiacz do pszczół. Pomaga on prawidłowo spalać środki pomagające w walce z warrozą. Odymiacze można stosować do wszystkich uli. Odpowiednio wyprofilowana końcówka pozwala dotrzeć nawet w najbardziej niedostępne zakamarki. Dzięki temu dym rozprowadzany jest skutecznie oraz bezpiecznie.

Akcesoria pomagające w walce z warrozą dają o wiele lepsze rezultaty końcowe. Bezpieczne odymienie pszczół, daje pszczelarzowi pewność, że większość pasożytów została usunięta z ula. Zabiegi te należy powtarzać regularnie, stosując się do wskazówek producenta.