Czym jest podnośnik koszowy?

Istnieje wiele specjalistycznych urządzeń, które są w stanie ułatwić pracę na wysokościach. Firmy budowlane wcale nie muszą inwestować w zakup tych urządzeń – tym bardziej, jeśli nie zawsze są potrzebne. Dużą popularnością cieszy się też wynajem sprzętu ciężkiego, co pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy w trakcie prac. A jaki sprzęt jest najczęściej wynajmowany? Tu na uwagę zasługują podnośniki koszowe.

Podnośnik koszowy czyli ramię hydrauliczne zakończone koszem

wynajem podnośników koszowych z TrójmiastaByć można nazwa ta dla niektórych jest dość enigmatyczna, ale budowa podnośników jest bardzo prosta. Jest to nic innego jak kosz umieszczony na dźwigu, a całość zazwyczaj dodatkowo znajduje się na pojeździe ciężarowym. Dzięki podnośnikom koszowym można przemieszczać nie tylko materiały, ale również ludzi – pracownicy mogą wykonywać swoje zadania, będąc właśnie w podnośnikach koszowych. Zazwyczaj dotyczy to oczywiście zadań na dużych wysokościach jak np. mycie elewacji, szyb bloków, biurowców itd. Podnośnik koszowy daje możliwość przemieszczania ludzi i materiałów nie tylko w górę i w dół czyli w linii pionowej, ale również w linii poziomej. Dzięki temu samochód ciężarowy, który stanowi podstawę podnośnika koszowego, nie musi być cały czas uruchamiany, by zmieniać swoje położenie. Najważniejszym zadaniem podnośnika koszowego jest stworzenie odpowiednich warunków pracy. Mają być one nie tylko wygodne, ale co ważniejsze – bezpieczne. Zarówno sprzęt przewożony w podnośniku jak i ludzie, którzy w nim pracują, są odpowiednio zabezpieczani. Taki wynajem podnośników koszowych z Trójmiasta cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jak zostało już wspomniane, najczęściej korzystają z takiej usługi firmy budowlane. Wynajmują one podnośnik koszowy na dzień lub kilka dni i dzięki temu nie muszą inwestować w drogą maszynę, która nie wiadomo ile razy będzie jeszcze w przyszłości użyta. Sam podnośnik koszowy ma nieskomplikowaną budowę. Jest to ramię, które zasila się napędem hydraulicznym. Na końcu tego ramienia znajduje się zabezpieczony kosz, w którym mogą znajdować się ludzie i materiały. Taki podnośnik może posiadać samodzielny układ jezdny, ale może też znajdować się na samochodzie ciężarowym.

Wtedy samochód ciężarowy stanowi układ jezdny podnośnika koszowego. To sprawia z kolei, że podnośnik koszowy jest mobilny. Jest to ważne w przypadku prac, które wymagają działania na dużych powierzchniach. Mogą to być duże ściany czy sufity. Przy takich pracach konieczne jest zmienianie miejsca, w którym znajduje się układ jezdny, ponieważ samo ramię nie dosięgnie do wszystkich punktów na całej powierzchni.