Autyzm czy Pandas?

Dla każdego rodzica jego dziecko jest najważniejszą osobą na świecie. Od pierwszych chwil po narodzeniu całą swoją uwagę skupia na tym, aby zapewnić mu maksimum bezpieczeństwa oraz ochrony przed różnymi rodzajami zagrożenia. Maluch jest poddawany systematycznym kontrolom lekarskim, rodzice zgłaszają się z nim na bilans a wszelkie problemy zdrowotne są natychmiast diagnozowane i leczone. Bywają jednak choroby, którym nie da się zapobiec i każde dziecko musi przez nie przejść.

Pandas – schorzenie dziecięce

zespół pandasTak zwane choroby wieku dziecięcego to schorzenia z którymi każdy pediatra radzi sobie bez problemu. Są łatwo rozpoznawane, trafnie diagnozowane i skutecznie leczone. Czasami jednak mamy do czynienia z różnymi mutacjami, których diagnostyka może być problematyczna. W 1998 roku pojawiło się nowe schorzenie tak zwany zespół pandas. Jest to choroba neuropsychiatryczna dotycząca dzieci i młodzieży. Może być działaniem ubocznym infekcji streptokokowych. Po przechorowaniu choroby wywołanej paciorkowcem u niektórych dzieci zaczęły pojawiać się zaburzenia obsesyjno – kompulsyjne. Mogły to być różnego rodzaju natręctwa, brak koordynacji ruchowej, problemy z koncentracją, zachowania o charakterze prowokującym zaburzenia snu oraz moczenie nocne. Objawy te początkowo często przypisywane były dziecięcemu buntowi lub chorobie zwanej autyzm. Powstawały one na skutek działania wytwarzających się w organizmie przeciwciał, które zwalczając patogen niszczyły również komórki mózgowe wywołując tego typu reakcje. Trafną diagnozę mógł postawić tylko doświadczony neuropsychiatra. Leczenie to złożony proces polegający na dożylnym podawaniu ludzkiej immunoglobuliny oraz leków antydepresyjnych. Niezbędna jest również odpowiednia psychoterapia, bo tylko leczenie kompleksowe przynosi szybkie i skuteczne efekty.

Choroby wieku dziecięcego zawsze budzą niepokój u rodziców. Jeżeli schorzenie jest tak poważne jak zespół pandas strach jest jeszcze większy.  Musimy jednak zaufać medycynie i znaleźć odpowiedniego specjalistę. Ze względu na złożony przebieg choroby konieczna jest pomoc doświadczonego terapeuty. Dobrze by było, gdyby z jego wsparcia skorzystała cała rodzina dziecka zmagającego się ze schorzeniem, wówczas łatwiej byłoby zrozumieć istotę choroby.