Akumulator – renowacja czy zakup nowego?

Gdy zbliża się wiosna, wielu rolników zaczyna przeprowadzać renowację i prac konserwacyjne swoich maszyn rolniczych, żeby przygotować je na nadchodzący sezon. Głównym elementem każdej maszyny, która zużywa się najbardziej jest oczywiście akumulator. W dzisiejszym wpisie podpowiem, czy jego wymiana jest zawsze opłacalna.

Czy wymiana akumulatora jest zawsze konieczna?

nowe akumulatory - oławaAby podjąć decyzję, czy wymiana akumulatora w ciągniku jest konieczna, konieczne jest przeprowadzenie kontroli stanu technicznego naszego ciągnika lub innej maszyny rolniczej. W tym ceku należy udać się do zaufanego warsztatu, gdzie przeprowadzona zostanie kontrola stanu technicznego najważniejszych elementów naszego ciągnika. Jeżeli okaże się, że akumulator nie jest w złym stanie, wystarczy przeprowadzenie jego renowacji, którą można wykonać w dowolnym warsztacie. W przypadku jednak, gdy nasz akumulator jest stary, korzysta ze starszych technologii lub nie działa prawidłowo warto zakupić nowy. Jeżeli chodzi o nowe akumulatory – oława i inne średnie i duże miasta to miejsca, gdzie znajdziemy dużo sprzedawców, oferujących ten rodzaj części samochodowych. Przy zakupie akumulatora należy jednak zwrócić uwagę na wiele czynników. Pierwszą rzeczą jest dostępne miejsca. Czasem może się zdarzyć, że wymarzony, pojemny akumulator po prostu nie zmieści się do naszego ciągnika, lub nie będzie z nim odpowiednio współpracować, warto więc upewnić się o kompatybilności danej części z nasza maszyną. Kolejna bardzo ważną rzecz związana z zakupem akumulatorów to jego pojemność. Wybierajmy te o jak największej pojemności, wyrażonej w amperogodzinach. Jedna amperogodzina to szacunkowo jedna godzina korzystania z ciągnika, więc można mniej więcej obliczyć sobie, jak długo dany model wytrzyma. Kolejna istotna kwestia to technologia wykonania akumulatora. Raczej nie warto kupować, niegdyś bardzo popularnych „kwasiaków”, gdyż ta technologia jest obecna na rynku już ponad sto lat i cechuje się bardzo wysokim zużyciem energii oraz szybkim zużyciem. Warto dopłacić więc do droższych, ale nowocześniejszych i bardziej pewnych rozwiązań.

Jak widać, nie zawsze wymiana akumulatora na nowy jest konieczna. W przypadku jednak, gdy będzie to konieczne, dokonajmy wyboru nowej części z odpowiednią rozwagą, ponieważ spranie działający ciągnik to podstawa każdego gospodarstwa rolnego.